Web

Web Sitesinde Olmamasını İstediğimiz 5 Özellik

  • Arka Plan’ da Müzik Çalması

Bir web sitesine girdiğimizde otomatik olarak arka plan’ da bir müziğin çalması  kullanıcıyı çok rahatsız eden bir durumdur. Kullanıcı bu durumla karşılaştığında direk olarak web siteden çıkar. Ayrıca müziğin kapatılmasıyla ilgili bir göstergenin olmaması, kullanıcının siteden direk çıkmasını sağlamaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

  • Sitede Ziyaretçi Sayacı Olması

Web sitelerinde genellikle fooder yani sayfanın en alt kısımlarında bu özelliğin olması kullanıcı gözünde kurumsal bir algı vermemektedir. Ayrıca site ziyaretçi sayısı vb bilgilerin kullanıcılara direk olarak sunulması doğru değildir. Bu özelliği genel olarak bloglarda görebilirsiniz.

  • Hava Durumu, Tarih Bilgilerinin Olması

Kurumsal web sitelerinde bu özelliğin kullanılması  kullanıcılar tarafından beğenilmemekte ve siteyi daha itici bir duruma getirmektedir. Bu özellik günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da bazı firmalar bu özelliği web sitelerinde kullanmaktadır.

  • Site Açılışında Ekranı Kaplayan Reklam ve Duyuruların Olması

Web siteye girildiğinde reklamların ekranı kaplaması, duyuruların yayınlanması ve  sosyal medyadan takip edin gibi özellikler , kullanıcı tarafından iyi bir algı bırakmamakta ve web siteyi ziyaret etme sayısını düşürmektedir. Reklamları kapatmak istesekte bir türlü bulunamayan çarpı simgesi , duyuruların her defasında aynı kullanıcıya tekrar tekrar gösterilmesi, kullanıcıları web sitenizden hızlı bir şekilde ayrılmasını sağlayan başlıca nedenlerdir.

  • Site Açılışının Yavaş Olması

Bir web siteye  girdiğimizde sitenin çok yavaş  açılması kullanıcının sitenizi ziyaret etmekden çıkması sağlamaktadır. Web sitenizde flash olması, resim boyutlarının çok yüksek olması, yazılım alanında yapılan yanlışlıklar , site açılış hızını etkileyen başlıca faktörlerdir. Kullanıcılar her zaman  bir web sitesinin hızlı açılması ister.